Kasacja aut – czym jest i na czym polega?

Posiadanie starego, ciągle psującego się auta, to nie lada utrapienie dla kierowcy. Ciągłe naprawy nie tylko generują masę kosztów, ale również pochłaniają dużo czasu i uniemożliwiają sprawne poruszanie się z miejsca na miejsce. Każdy właściciel starego samochodu – prędzej lub później – będzie musiał podjąć decyzję o kasacji auta. Co warto wiedzieć na ten temat? Zapraszamy do uważnej lektury naszego artykułu.

Kasacja auta – jak się do niej przygotować?

Należy zdawać sobie sprawę, że przed przystąpieniem do kasacji, auto powinno zostać wyrejestrowane. Wniosek składa właściciel w organie właściwym dla miejsca ostatniej rejestracji pojazdu. Konieczne jest również posiadanie dowodu rejestracyjnego. Ponieważ kwestie formalne zabierają nieco czasu, to warto zainteresować się nimi już na kilka dni przed planowaną kasacją auta.

Pamiętaj!

Warto wiedzieć, że punkty kasacyjne nie pobierają żadnych opłat z tytułu kasacji samochodu. Wyjątek od reguły stanowią sytuacje, w których waga auta jest mniejsza, niż ta, która wpisana została do dowodu rejestracyjnego. Kolejnym aspektem, o którym warto pamiętać, jest to, że w przypadku kasacji pojazdu, ubezpieczenie OC traci na ważności. Oznacza to, że ubezpieczyciel zobowiązany jest do zwrócenia kwoty, stanowiącej nadpłatę.

Zalety kasacji aut

Kasacja auta jest najbardziej opłacalna w przypadku posiadaczy starych samochodów, których nie opłaca się reperować i których stan uniemożliwia sprzedaż. Decydując się na to rozwiązanie, mogą mieć oni pewność, że zyskają pewną gotówkę, a samochód, który i tak już nie jeździ sprawnie, nie będzie zagracał ich garażu czy podwórka. Warto również zaznaczyć, że kasacja jest legalnym sposobem utylizacji starego auta. Decydując się na jej przeprowadzenie nie trzeba martwić się o jakiekolwiek sankcje prawne. Ponadto na rynku znaleźć można wiele firm specjalizujących się w kasacji samochodów. Ich pracownicy pomogą w dopięciu wszelkich formalności oraz przeprowadzą klienta przez cały proces.

No Comments Yet.

Leave a comment